zKosic.skPoslanec KVP natočil video o EEI, ktoré valcuje Facebook, pozrite si čo im odkázal + rozhovor

Ku EEI a protestu 13.6.2016. Konečne sa postavme a bojujme za nás! skupina na fb o proteste!!! "Protest: Nechcem platiť EEI za parkovanie pred blokom!"

Posted by Juraj Mihaľov on 2. jún 2016

 

Pán Mihaľov, Vaše video valcuje internet, za deň ho zdieľalo množstvo ľudí. Čo Vás viedlo k jeho natočeniu ?
Už nejaký čas sa spoločnosť EEI snaží rozšíriť svoj vplyv na naše mesto a snaží sa získať pod seba väčšie územie. Ja som poslanec na KVP a mal som tú česť čistou náhodou si vypočuť rozhovor zamestnancov EEI, ktorí sa zhovárali spôsobom, aký ma veľmi rozčúlil. Doslova si spravili nepriateľa. Potom ako som si v reštaurácii vypočul ich debatu, som mal s jedným z predstaviteľov EEI pracovné stretnutie na KVP. Je pre mňa existenčne dôležité, podať ľuďom informáciu o tejto spoločnosti. Jednoducho, nie je žiadny dôvod, aby sme platili z našich peňaženiek niečo súkromnej spoločnosti, za niečo, čo nám vlastne všetkým patrí. Je to ako keby som si kúpil pozemok a po niekoľkých rokoch by som mal začal platiť za to, že mi tam môže niečo rásť, nejakému súkromníkovi. EEI je podľa mňa kauza, ktorá je pre Košičanov poslednou kvapkou. Pohár trpezlivosti pretiekol, poslanci a samotné vedenie mesta to už cítia. Verím, že hlasovali ako hlasovali len pre to, že nemali informácie o EEI. Verím, že ich názor sa zmení a budú pracovať na tom, aby ich voliči boli spokojní.

Plánujete nejaké aktivity v tejto veci pred podpísaním zmluvy?
Ide o to, že ja ako poslanec mestskej časti nemám kompetencie zmluvu s EEI ovplyvniť. Jednoducho musíme mestskému zastupiteľstvu položiť jasné otázky. Prečo by sme nemohli v meste vymyslieť vlastnú koncepciu tak, aby sme sa vyhli s.r.o. alebo a.s. Veď na magistráte je kopa šikovných ľudí a v spolupráci s poslancami by mali niečo užitočné spraviť. Aké majú poslanci alternatívy okrem EEI? Prečo budú všetci platiť a nikto nemá isté parkovacie miesto? Dozvedel som sa, že 13.6.2016 je zorganizovaný protest pred magistrátom mesta Košice. Ja sa určite zapojím, nakoľko sa považujem za začínajúceho občianskeho aktivistu. :) Téma EEI, ako aj samotného parkovania je proste tak dôležitá, že sa jej treba ujať a konečne niečo dokázať pre občanov.

Ste poslancom za mestskú časť KVP. Aké názory panujú u Vás na zastupiteľstve ?Na túto otázku odpoviem subjektívne. Nechcem nikomu z mojich kolegov z KVP ublížiť a vkladať mu do úst niečo, čo nepovedal. Z môjho pohľadu, sú všetci poslanci proti EEI. Takto, EEI hovorí, že je problém s parkovaním a to vieme všetci. Čiže majú pravdu, no vieme si to ukočírovať aj sami, bez súkromnej s.r.o. alebo a.s. S poslancami na KVP rokujeme a diskutujeme, ako to vymyslieť. Sme otvorení diskusiám s občanmi a naozaj nám záleží na tom, aby sme našli konsenzus. Som si istý, že by z nás nikto nehlasoval za EEI, no je to len môj názor z našich rozhovorov. Na KVP ma sklamal náš starosta. On na pracovnom stretnutí dosť zastával EEI, no postupne začal pristupovať k tejto veci alibisticky. Teraz už hovorí len to, že EEI má najlepšiu koncepciu, najlepší návrh, ktorý prišiel. No, mne tam chýba snaha. Mrzí ma, že sa zdržal hlasovania. Voliči ho predsa nevolia preto, aby sa zdržiaval a vyjadroval sa len do stratena, či neisto.

Ake máte politické ambície? Myslite si , že Vám angažovanosť ohľadom situácie s parkovamim a spoločnosťou EEI pomôže pri ích naplnení ?Moje politické ambície sú, aby som dokázal poriadne zastupovať potreby občanov, väčšiny. Každému sa vyhovieť nedá. Príkladom je boj medzi ľuďmi. Či chcú parkoviská alebo venčoviská. Ak odstránite zeleň, niekomu bude chýbať. No, mrzí ma, že politici chcú medzi sebou silou mocou dobre vychádzať a ich motiváciou nie je spoločný cieľ, teda občan, ale ich súkromné zisky. Pochopil som, prečo sa občanom hovorí ovca. To chcem zmeniť. Formou diskusie sa dá dosiahnuť konsenzus. Len treba chcieť. Budem kandidovať určite, len neviem v ktorých voľbách. Totiž veci, ktoré chcem zmeniť sú tak trochu systémové. Nie len lokálne. Spoločnosť EEI určite očakávala moju reakciu, to že sa zverejním. Jednoducho, potrebujú vidieť aj radikálny prístup a teda aj ostrejší slovník. Ja sa proste bavím s ľuďmi tak, ako si zaslúžia. Ak by občania počuli, čo som ja počul, o EEI by sa ani nehovorilo. Obhájim sa kedykoľvek. Treba sa prestať báť, inak sa na Slovensku nikdy nebudeme mať lepšie.

Chcete ešte niečo odkázať ľuďom ?
Je na čase, aby občania bojovali za svoju budúcnosť. Musia si nastaviť krajinu tak, aby im slúžila a nie oni jej. Preto robím politiku, aby som to posunul do reality.
Ja nie som nejaký expert na parkovanie, no som za to, aby ľudia mali možnosť diskutovať s poslancami ich následné hlasovania. Som za to, aby sa hľadali riešenia, ktoré budú optimálne a také, aby pod váhou argumentov boli ideálne.
 
Rozhovor poskytol Juraj Mihaľov.